viete, čo si kupujete?
V dobe, kedy riešime správne triedenie odpadu či ako si zabaliť ovocie alebo zeleninu v obchode, aby sme našu Zem nezahlcovali zbytočným odpadom, je dôležité aj to, ČO vôbec kupujeme.
Tým však dnes nenarážam na spotrebnú dobu, vyhadzovanie a plytvanie potravinami alebo na nákupné cetrá preplnené ľuďmi, obchodmi a oblečením.
Chcem sa zamerať na to, v akých podmienkach to, čo si kúpime niekto zozbieral ( ak ide o poľnohospodárstvo ), zabalil, prípadne inak spracoval.
Kde je spravodlivosť?
Viem, veľa z Vás si povie, že neexistuje!
Ale každý z nás môže k spravodlivejšiemu a krajšiemu svetu prispieť. Začať od seba a snažiť sa vnímať a robiť “to správne”. A byť tým skvelým príkladom zase pre tých ostatných. 😉
V našom podnikaní sa venujeme potlači textilu. V roku 2013 sa v Bangladéši zrútila budova, kde sa spracúval textil. Továreň mala rozsiahle poškodenia a zrútila sa deň po tomto zistení (zamestnanci tam už nemali nastúpiť , ale bohužiaľ boli pod nátlakom zamestávateľa) Vtedy tam zomrelo 1130 ľudí. Ale vďaka tomuto nešťastiu sa začali riešiť podmienky, v akých títo ľudia a často aj deti pracujú. Niekedy si spravodlivosť dáva načas, ale vždy príde!
Buďme FÉR!
Preto sme sa rozhodli, že tou ľahšou cestou a lacnými kusmi textilu nepôjdeme. Pretože to vždy z niektorej zo strán svedčí o neférovosti. Začali sme teda hľadať taký textil, ktorý v prvom rade spĺňa podmienky Fair Trade.
Fair Trade je spôsob obchodovania s krajinami “Juhu” (Južná Amerika, Ázia, Afrika) , v ktorom producenti dostanú za vyprodukované suroviny spravodlivé ceny a tiež sa táto celosvetová organizácia sústreďuje na to, kde a za akých podmienok je práca vykonávaná.
My vo Whakaora sme sa rozhodli byť fér a vyberať také druhy textilu, ktoré ochrannú známku Fair Trade majú.
Vďaka tomu SME SPOLU získali kvalitný produkt so zárukou pôvodu a vedomie, že sme takto na diaľku pomohli ľuďom na inom konci sveta viesť lepší život.
Ďakujeme Vám!
Vytvorila: Zuzana